4 Yapraklı Yonca İle Dengeli Beslenin

Dyt. Deniz TIĞLI 4 yıl önce yazıldı 0 Yorum
4 Yapraklı Yonca İle Dengeli Beslenin

Diyetisyenlerden sıkça duyabileceğiniz bir şeydir dört yapraklı yonca modeli ile beslenmek. Ülkemizde temel besin gruplaması dört grupta yapılmıştır. Ve bu da eğitim sürecinde bizlere besin grupları dört yapraklı yonca modeli ile öğretilir. Bu yoncanın yapraklarını temsil eden besin grupları ise şöyledir;

  1. Besin Grubu süt ve süt ürünlerini temsil eder. Yapılan çalışmalarda kalsiyum tüketimimizin yetersiz olduğu saptanmıştır. Bu nedenle öncelikli grup süt ürünleridir. Kalsiyumun en iyi kaynağı süt ve süt ürünleridir. Her öğünümüzde mutlaka yer almalıdır. Kahvaltının kalsiyumu peynirdir ek olarak süt ile de destek verilebilir. Özellikle çocuk beslenmesinde kahvaltıda süt içilmesi önerilir. Süt grubu kalsiyumun yanı sıra protein, B12 vitamini ve fosfor yönünden de zengindir.
  2. Besin Grubu et, yumurta ve kuru baklagillerden oluşmaktadır. Bu grup ana protein kaynaklarımızı içerir. Anne sütünden sonraki en kaliteli protein yumurtadır. Kahvaltılarda mutlaka yer almalıdır. Eğer sabahları vakit sorunu sebebiyle hazırlayamam diyenlerdenseniz bazı akşam veya öğlenlerde ana öğün olarak omlet veya menemen şeklinde beslenmenizde yumurtaya yer verebilirsiniz. Yumurtadan sonraki kaliteli proteini kırmızı et başta olmak üzere et grubu içerir. Kuru baklagiller ise bu grubu izler. Hem protein içeriği yüksek hem de maliyeti düşük olan bu besinlere beslenmede haftada 2 kez yer vermeliyiz. Bu gruptaki besinler proteinin yanı sıra demir, çinko, fosfor, magnezyum gibi minerallerden ve B12, B6 ve A vitaminlerinden zengindir. Ayrıca kuru baklagiller posa yönünden çok zengindir.
  3. Besin Grubu sebze ve meyvelerden oluşur. Bitkilerin her türlü yenebilen kısmı bu grupta yer alır. İçeriğinin çoğu su olan gruptur. Bu nedenle günlük alınan enerjinin protein yağ ve karbonhidrat miktarına etkisi azdır. Bu grup temel olarak günlük vitamin mineral ihtiyacımızı karşılar. Ayrıca posa ihtiyacının çoğu da bu grup ile karşılanır.
  4. Besin Grubu en temel besin grubu olarak bilinen tahıl grubudur. Bu grupta ekmek başta olmak üzere günlük tükettiğimiz makarna, bulgur, pirinç, mısır, yulaf gibi tahıl taneleri ve bunlardan yapılan ürünler yer alır.  Bu gruptan tercih edilebilecek en doğru besinler tam tane olan tahıllardır. Tam taneli tahılların içinde bulunan vitaminler, doğal lifler ve magnezyum çinko gibi mineralleri içerir. Özellikle tiaminin (B1 vitamini) en zengin kaynağı tahıllardır.

Yorum Yap

Yorumlar

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..