Diyabet ve Beslenme

Dyt. Deniz TIĞLI 4 yıl önce yazıldı 0 Yorum
Diyabet ve Beslenme

Diyabet nedir, neden oluşur ve nasıl önlenir?

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet Tip 1 ve Tip 2 diyabet olmak üzere 2 gruba ayrılır. Tip 1 diyabet doğuştan olan, pankreastan yeterli insülin salınamaması sebebiyle ortaya çıkan diyabet çeşididir. İnsüline bağımlı diyabetin yaklaşık %90’ını bu grup oluşturur. Bu tipte genetik yatkınlık da etkili olabilmektedir.  Tip 2 diyabette ise insülin eksikliği ve direnci ile hiperglisemi (kan şekerinde yükseklik) oluşur. Tip 2’nin ortaya çıkmasını kolaylaştıran faktörler genetik, şişmanlık, gebelik veya bazı pankreas hastalıklarıdır. Tip 2 diyabetin tedavisi insülin veya ilaç ve beslenme ile veya sadece beslenme tedavisi olarak kişinin kan değerlerinin takip durumuna göre farklı şekillerde yapılmaktadır.

Diyabetin önlenmesine gelince; sağlıklı beslenerek ve ideal kilonuza yakın rakamlarda kilo değerinizi koruyarak başta diyabet olmak üzere birçok hastalığı önleyebilirsiniz. Hastalığa yakalanmış olsanız dahi beslenme ile durumunuzu iyileştirebilirsiniz.

Diyabeti olan bireyler nasıl beslenmelidir?

Diyabeti olan bireylere genel bir sağlıklı beslenme programı uygulanmalıdır. Diyabet beslenmesinde en önemli besin grubu kan şekerine direkt olarak etkisi bulunan grup olan karbonhidrat grubudur. Kan şekerinin düzenli seyretmesi için öğünlerde karbonhidrat dengesinin iyi sağlanması gerekmektedir. Tüm öğünlerde karbonhidrat olmalıdır. Fakat bu karbonhidratın kompleks karbonhidrat dediğimiz sağlıklı karbonhidrat olması gerekmektedir. Bu karbonhidratların glisemik indeksi daha düşüktür, yani kan şekerini hızlı yükseltip olumsuz etkiye yol açmazlar. Karbonhidrat miktarı doğru ayarlandığında kan şekeri de düzenli seyreder.

diyet yaparken beslenme

 

Öğün dengesi açısından ana öğünlerde tam tahıllı ekmek veya makarna veya bulgur gibi besinlere yer açılmalı. Ara öğünlerde ise başta meyveler olmak üzere süt, yoğurt galeta ekmek gibi sağlıklı seçenekler tüketilmeli. Posası yüksek besinler daha yavaş sindirildiğinden glisemik indeksi düşük olmakla birlikte kan şekerini de yavaş yükseltir.

Hangi yiyeceklerden uzak durmalıyım?

Kan şekeri dengesiz seyreden ani düşüklükler yaşayan bireyseniz;  glisemik indeksi yüksek besinlerden kaçınmalısınız. Sofra şekeri ve sofra şekerini fazla miktarda içeren yiyecekler, kuru meyveler, patates, pişmiş havuç, pirinç pilavı gibi yiyeceklerin glisemik indeksi yüksektir.

Yorum Yap

Yorumlar

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..