Diyet Nedir, Ne Değildir?

Dyt. Deniz TIĞLI 4 yıl önce yazıldı 0 Yorum
Diyet Nedir, Ne Değildir?

Diyet kelimesi hatta diyetisyene gitme fikri ilk başta bireylerde ‘aç kalınacak’, ‘zorluk çekilecek’, ‘hayatım kısıtlanacak’ gibi hisler uyandırır. Toplumdaki bu algı tamamen yanlış bir algıdır. Aslında diyet; sağlıklı bir beslenme programı demektir. Bu programda bireylerin günlük enerji gereksinimi hesap edilerek, alınması gereken karbonhidrat protein yağ dengesi ayarlanır ve kişiye uygun bir beslenme programı hazırlanır.

Diyet Ne Değildir

Diyet sadece zayıflama programı değildir, aslında günlük besinsel ihtiyaçlarımızın karşılandığı bir listedir. Kilo verimine ihtiyaç olan durumlarda hesaplama ona uygun olarak yapılarak oluşturulur. Bunun dışında bir kişi sadece sağlıklı beslenmeyi öğrenmek için de diyetisyene başvurarak daha sağlıklı, dinç, aktif bir vücuda kavuşarak yaşam kalitesini yükseltebilir. İleriki yaşlarında oluşabilecek hastalıklara da doğru beslenme ile önlem almış olur.

Diyet yapmak, fit olmak herkes için zorunlu değildir. Kişinin kendini ne durumda, nasıl mutlu hissettiği en önemlisidir. Herkesin olmak zorunda olduğu bir kilo değeri yoktur. Kişi psikolojik olarak kendi bedeninden memnunsa buna bir müdahaleye kesinlikle gerek yoktur. Yalnızca sağlık sorunu yaratabilecek kilo değerlerinde, kilonun kişinin yaşamını günlük hayatındaki aktiviteleri engelleyeceği durumlarda veya belirli sağlık sorunlarında diyet yapmak yanı durumuna uygun şekilde sağlıklı beslenmek zorunlu hale gelir. Bu zorunluluk kaliteli bir yaşam için gereklidir.

Zayıflama amaçlı diyet yapmak ise aç kalmak değil, aksine belki de günlük hayatınızdaki düzeninize göre daha bol ve sık beslenme demektir. Diyetisyene geldikten sonra bazı kişilerin ilk tepkisi ‘ben bu kadar yemiyorum ki’,  ‘bunları yersem kilo alırım’ olmaktadır J Size uygun hazırlanan beslenme programını elinize aldığınızdaki doluluğun tek sebebi bu listenin tamamen sağlıklı yiyeceklerden oluşmasıdır. ‘Sağlıklı yiyecekler’ kısmı size sıkıcı gelmesin, diyet demek sevdiğiniz her lezzetten mahrum kalmak demek değildir. Yasaklı diyet listeleri diyete uyumu zorlaştırır, bazı durumlarda pes etmeye sebep olup sabırsızlık durumu oluşturarak sürecin yarıda kesilmesine sebep olabilir. Bu tarz listeler kişide stres durumu yaratabilir ve bu strese bağlı olarak vücut kilo verim sürecinde kendini kilitleyerek tepki vermeyebilir. Kısacası sizlerin tabiriyle diyet işkence haline gelebilir. Kendinize bu zorluğu çektirmeyen, hatta diyet yapar halde olduğunuzu fark ettirmeyen bir program en doğru programdır. Peki, bu doğru programa nasıl ulaşabilirim derseniz kendinize uygun bir diyetisyen seçip randevu almanız yeterli olacaktır.

Yorum Yap

Yorumlar

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..