Diyet Yaparken Yapılan 5 Yanlış

Dyt. Deniz TIĞLI 4 yıl önce yazıldı 0 Yorum
Diyet Yaparken Yapılan 5 Yanlış

Bireyler kendi kendilerine diyet yaparken bazı hatalar yapmaktadır. Ve uzun süre bu hataların farkına varmadan ya sağlıksız kilo verimi, halsizlik gibi sorunlarla uğraşırlar ya da hiç kilo veremeyebilirler. Diyet yaparken en çok yapılan 5 hataya gelin birlikte bir bakalım;

  • Karbonhidrat kısıtlamak

Bireyler diyet yaparken ilk önce ekmek tüketimini kesmekteler. Ekmekle birlikte genel karbonhidrat tüketiminde de bir sakınma, uzaklaşma olur. Halbuki sağlıklı bir beslenme programında en önemli yiyecekler tahıl grubundakilerdir. Vücudun doğru çalışması, organların işleyişi için temel enerji kaynağı karbonhidrattır. Dikkat edilmesi gereken nokta kompleks karbonhidratlardan yana seçim yapılmasıdır. Bunlar içinde tam tahıllı ekmekler, bulgur, makarna yer almaktadır. Diyet yaparken ekmek yemekten de makarna yemekten de korkmanıza gerek yok. :) Önemli olan nokta pişirme yöntemlerinize dikkat etmek, bu masum gıdaları bol kalorili ve zararlı hale getirmeden tüketmektir.

  • Yetersiz beslenmek

Karbonhidrattan yetersiz beslenmekten sonra gelen yapılan bir diğer diyet hatası yetersiz beslenmektir. Buna genel olarak her besinin miktarlarından, porsiyonlardan kısıtlama yaparak sebep olunur. Kısacası kişi kendini düşük kalorili diyetlerle aç bırakmaya çalışır. Öncelikle aç kalarak zayıflanmayacağını bilmeniz gerekir. Aç bırakılan vücudun metabolizması kendini korumak için alınan az miktarda enerjiyi alır ve kendini korumak için hapseder. Kilo verimi gözlenmez. Kilo verimi olan durumlarda ise kişiler kas ve su kaybına uğramış olacaklardır. Siz siz olun, ihtiyacınız kadar beslenmeyi öğrenin, bedeninize kötülük yapmayın.

  • Mucize! Besinleri fazla tüketmek

Zaman zaman piyasada ‘zayıflatır’ başlıklarıyla belirli ürünler, yiyecekler popüler hale gelir. Bunların bir kısmı doğru olsa da büyük bir kısmının ticari amaçla var olduğu unutulmamalıdır. Öncelikle hiçbir besinin mucizevi yiyecek olmadığını bilmek gerek. Genel beslenme düzeninizde değişiklikler yapılmadığı sürece bir ürün tek başına zayıflatamaz. Elbette ki zayıflamaya yardımcı olan, yağ yakımını destekleyen besinler bulunmaktadır. Fakat bunların da sağlıklı beslenme programınızın bir kısmında destek olarak bulunması gerektiğini atlamamalıyız. Farkında olmadan zayıflamaya yardımcı diye bilinen yiyecekleri hızlı etki alma heyecanı ile fazla miktarda tüketimler gibi hatalar yapılmaktadır. Bu şekilde faydalı olabilecek bir besini aşırı tüketimle gereksiz kalori alımlarına yol açmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde istenilenin tam tersi sonuç alınabilir.

  • Su içmeyi ihmal etmek

Çok çay kahve veya farklı içecekler tüketen bireyler fazla sıvı aldıklarını bunun da vücut için yeterli olduğunu düşünür. Farklı bir durum olarak kişi kendi yetersiz su tüketimin fark etmez, kendini ve vücudunu diğer içeceklere alıştırmıştır, su ihtiyacı hissetmemektedir. Halbuki vücudumuzda bulunan binlerce hücrenin doğru çalışması için suya ihtiyacı vardır. Kilonuz başına 30 ml’den az su içiyorsanız yetersiz su tüketiminiz var demektir. Su içmek için susamayı beklemeyin. Hiçbir içeceğin su yerine geçmeyeceğini de aklınızdan çıkarmayın J

  • Aşırı miktarda egzersiz yapmak

Mesleki olarak sporla ilgilenmeyen bir birey her gün 2-3 saat spor yaptığında bu miktar fazla egzersiz olarak değerlendirilir. Günlük hayatlarımızda ev, iş, farklı sorumluluklar sebebi ile her gün 3 saat civarında bir vakti egzersize ayırmak sürekli yapılacak bir aktivite olmayacaktır. Süreklilik olmadığında vücudu belirli bir egzersiz eşiğine alıştırıp sonra bırakma durumu olmaktadır. Bu durumda ise aynı tarz beslenmeye devam edilse dahi zamanla kilo alımı tekrar başlayabilir. Enerji harcaması çok olan bir durum bırakıldığında ve aynı miktarlarda beslenmeye devam edildiğinde maalesef bu olumsuzluk ortaya çıkmaktadır. Özetle, en güzel egzersiz yaşam boyu sürdürülebilir olanıdır. Gün aşırı olarak 1-1,5 saat şekilde yapılması daha makul ve kalıcı bir seçim olacaktır.

Yorum Yap

Yorumlar

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..