Glutensiz Beslenme ve Çölyak

Dyt. Deniz TIĞLI 3 yıl önce yazıldı 0 Yorum
Glutensiz Beslenme ve Çölyak

Glutensiz beslenme popüler diyet haline geldi diyebiliriz. Peki, bu beslenme tercihi ne kadar doğru ne kadar bilinçli? Gluten nedir, glutensiz beslenme kimler için gereklidir bir bakalım;

Gluten; buğdayda bulunan bir proteindir.

Gluten intoleransı ise; buğday proteini olan glutenin ve diğer tahıllardaki benzer proteinlerin tüketilmesi somucu bağırsakta bu proteinlerin parçalanamamasından kaynaklanan bağırsak hasarı oluşmasıdır. Glutene karşı bu kalıcı intolerans durumu aynı zamanda çölyak hastalığı olarak da bilinir. Tedavi edilmezse bağırsaktaki emilim problemi kronikleşir ve yaşamı tehlikeye sokacak hale getirir.

Nasıl teşhis edilir?

Çölyak hastalığı hayatın herhangi bir döneminde tipik belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi bazı hastalarda yıllarca hiç belirti vermeden çok hafif seyredebilmektedir. Tanı amacıyla öncelikle kanda antigliadin antikorları (AGA), endomizyum antikorları (EMA) ve transglutaminaz antikorlarının (TGA) araştırılması gerekir. Bu antikorlardan en az birisi pozitif olursa çölyak hastalığı şüphesi ile ince bağırsak biyopsisi yapılması kesin tanı konulması için şarttır.

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak hastalığında tek tedavi yöntemi ömür boyu sürdürülmesi gereken glütensiz diyet uygulamasıdır. Beslenmeye gluten girmediğinde hastalık belirtisi görülmez.

Gluten İntoleransı olan birey nasıl beslenmeli?

Öncelikle vücuttaki sorun yaratan madde gluten (buğday proteini) olduğu için diyetten tamamen gluten kaynakları çıkarılmalıdır. Günümüzde çölyak hastaları için "glutensiz gıdalar" olarak adlandırılan özel bir gıda kategorisi altında glutensiz fırın ürünleri üretilmektedir. Bu ürünlerin tercihi beslenmeye çeşitlilik katarak beslenmeyi kolaylaştırmaktadır.

 

Tüketilmemesi gereken gıdalar;

  • Buğday, arpa, çavdar, yulaf, kuskus, bulgur, irmik, makarna, şehriye ve bu besinlerden elde edilen tüm yiyecekler. Mısır, patates, pirinç, soya unu zararsızdır.
  • Tüm kahvaltılık gevrekler, yulaf ezmesi çeşitleri
  • Galeta unu ile temas etmiş hazır yiyecekler (örneğin balık çeşitleri)
  • Bira, arpa ve malt içerikli içecekler
  • İçeriğinde gluten bulunan tüm paketli ürünler

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta etiket okuma bilinci kazanılmasıdır. Alacağınız herhangi bir ürünün size zararı olmayacağını düşünemeyebilirsiniz. Tüm paketli gıdalarda ürün içeriğinde eğer var ise ‘gluten içerir’ ibaresi yer alır. Ürün paketlerini incelemeniz sizin için yeterli olacaktır.

Son olarak vurgulamak gerekirse; glutensiz beslenme popüler bir diyet uygulaması olarak keyfi tercih edilen bir diyet şekli olmamalıdır. İntoleransa sahip olan bireyler için uygun bir diyet tipidir ????

Yorum Yap

Yorumlar

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..