Kahvaltısız Sağlık Olmaz

Dyt. Deniz TIĞLI 4 yıl önce yazıldı 0 Yorum
Kahvaltısız Sağlık Olmaz

Beslenme uzmanları olarak 3 ana öğün ve  3 ara öğün ile beslenmek ilk tercihimizdir. Bu öğünler içerisinde en önemli öğün kahvaltı öğünüdür.

 

Hem zayıflama süreçleri için hem sağlıklı beslenmek isteyen bir birey için kilit nokta kahvaltıdır. Gece açlığı sonrası vücudunuzun işlevlerini doğru şekilde yerine getirebilmesi için bir yakıta yani enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerjiyi de ancak besinlerle sağlayabilirsiniz. Sabah için de en doğru yakıt dengeli bir kahvaltı olacaktır. Dengeli bir kahvaltı nasıl olur derseniz; bir öğünün dengeli olması için protein, yağ ve karbonhidratların hepsinden doğru şekilde içermesi demektir. Örneğin klasik kahvaltı anlayışımızda; yumurta ve peynir protein grubu, zeytin veya omlete giren yağlar yağ grubunu temsil ederken ekmek de karbonhidrat grubunu temsil eder. Bu şekilde 3 temel besin grubuna da yer vererek denge sağlamış oluruz. Sebze grubu ve özellikle lif dengesi için de sevilen yeşillikler domates salatalık yeterli olacaktır. Genellikle kahvaltılara domates ve salatalıkları söğüş olarak ekleriz. Bu görüntüden, bu şekilde tüketimden sıkılanlar için sebzeleri omletinde tüketmeyi öneriyorum. Hem haşlanmış yumurta klasiğinden kurtulur hem de sürekli olarak farklı lezzette kahvaltılar yapabilirsiniz. Örneğin, mantar soteli omlet, yeşil soğanlı bir omlet veya domatesli karışık biberli omletlere kahvaltılarınızda yer verebilirsiniz.

 

Zengin Kahvaltı

Klasik kahvaltıdan sıkılanlar için ise süt ile yenilen yağ oranları düşük, liften zengin olan kahvaltılık gevrekler veya yulaf, meyve ve yoğurt (veya süt) ile yapılan karışımlar da uygun bir kahvaltı seçeneği olacaktır. Ancak özellikle yumurtanın en kaliteli protein olduğu unutulmayarak yumurtalı klasik kahvaltı seçeneğine daha sık yer verilmeli. Sabah kalkınca fazla bir şey yiyemiyorum diyenlerdenseniz en azında 1 porsiyon meyve veya 1 bardak süt ile güne pratik bir başlangıç yapıp daha sonra normal kahvaltınızı yapabilirsiniz.

 

Kahvaltının bilimsel çalışmadaki yeri incelendiğinde; beslenme ve kahvaltı üzerinde yapılan çalışmalarda kahvaltı yapan bireylerin gün içerisinde daha aktif çalışabildiği, motivasyonlarının daha yüksek olduğu ve kilo kontrollerini daha iyi sağladığı gözlenmiştir. Ayrıca yine benzer çalışmalarda kahvaltı yapan ve yapmayan bireylerin boy kilo oranları kıyaslandığında kahvaltı yapmayan grupta obezite derecesinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kahvaltının önemini aklınızdan çıkarmayın, sağlıkla kalın

Yorum Yap

Yorumlar

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..