KURBAN BAYRAMINDA BESLENMEYE DİKKAT

Dyt. Deniz TIĞLI 2 yıl önce yazıldı 0 Yorum
KURBAN BAYRAMINDA BESLENMEYE DİKKAT

Bayramlarda öğün düzeni ve en çok da öğünlerin miktarı tamamen şaşabilmekte :) Günlük düzenimizden pek şaşmamak için neler yapabileceğimize bir bakalım;

 

Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. Bu kahvaltı sade, klasik bir kahvaltı olsun ki gün içerisinde ziyaretlerde ufak kaçamaklar yapacağınızın bilincinde ve dengesinde olun. Kahvaltı ile başlanan bir gün içerisinde daha kontrollü beslendiğinizi göreceksiniz. Aman günü aç metabolizma ile yarılama hatasına düşmeyin.

 

Sindirim sistemi problemlerine dikkat!

Mide problemleri ve sindirim sorunu yaşanmaması için kesilen etin en az 24 saat dinlendirildikten sonra yenmelidir. Bu sindirim zorluğu etin sertliğinden gelmektedir, hayvan kesildikten sonra kas hareketlerin devam eder ve bu sebeple ölüm katılığının geçmesi gerekir.

Kurban Bayramı’nda yapılan en büyük yanlış birden fazla öğünde (kahvaltı da dahil) kırmızı et tüketimidir. Bayram sonunda sindirim problemleri ile uğraşmak istemiyorsanız günde sadece 1 öğünde et tüketimi yapmaya dikkat edin.

 

Misafirlerinize ikramlarınız az kalorili olsun :)

Evinize gelen misafirlerinize şerbetli tatlılar, çikolata, pastalar ikram etmek yerine daha güzel ve sağlıklı alternatifler sunabilirsiniz. Şeker ve çikolata yerine kuru meyve ile ceviz, fındık, badem ikramlarında bulunabilirsiniz. Bol yağlı ve şerbetli tatlılar yerine ise ev yapımı sütlü tatlılar veya hafif kekler tercih edebilirsiniz.  

 

Ziyaretlerde porsiyon kontrolüne dikkat!

Tüm ziyaretlerde ikram tabaklarının hepsini bitirmek? Ayıp olmasın diyerek bedenimize yapılan en büyük yanlıştır. Doyum noktanızı bilin ve sadece tadımlık tüketimler yapın. Her şeyden tadabileceğimizi biliyor ve en önemli olan noktayı yani porsiyon kontrolünü bu sayede sağlıyoruz.

 

Su içmeyi ihmal etmeyin!

Günlük mutlaka kg başına 30 ml olan su ihtiyacınızı karşılayın. Koşturmalı, hareketli ve sıcak günlerde vücudunuzun en çok suya ihtiyacı olduğunu unutmayın.

 

Hareket için bol vakit var.

Birçok birey bayram izninde olacağından evdeyken kendimize egzersiz konusunda rahatça vakit ayırabiliriz demektir. Yapacağınız egzersizler ile gün içerisinde olan tadımlık kaçamaklarınızı da dengeleme imkanı yaratırsınız. Ev içerisinde veya dışarıda yürüyüş / koşu gibi egzersiz tiplerini tercih edebilirsiniz. İmkanı olanlar için ise en güzel egzersiz olarak bol bol yüzün derim ben :)

 

Neşeli ve sağlığınıza özen gösterdiğiniz bir bayram geçirmenizi dilerim…

Yorum Yap

Yorumlar

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..