RAMAZAN AYINDA NASIL BESLENELİM

Dyt. Deniz TIĞLI 2 yıl önce yazıldı 0 Yorum
RAMAZAN AYINDA NASIL BESLENELİM

Bu mevsime denk gelen Ramazan ayında açlık süresi yaklaşık 16 saattir. Bu süre doğru beslenerek geçirilmezse vücutta halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu ayı sağlıklı geçirebilmek için beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Uzun açlık sonrası ani ve yüklü enerji alımı ile birlikte kan yağlarınızda kan şekerinizde bozukluklar oluşabilir. Tüm bu olumsuzlukları en aza indirgemek için aşağıda yer alan beslenme önerilerine dikkat edebilirsiniz.

Metabolizmanızın yavaşlamaması için öğün sayınızı mümkün olduğunca yüksek tutmak en önemli nokta. Yemek yenilebilen süre kısıtlı bu sebeple kişiler yüklü bir iftar yapıp sahura kadar hiç tüketim yapmıyor, hatta bazen çalışma uyku sorunu sebebiyle sahura dahi kalkmadan neredeyse tek öğün ile oruç tutmaya çalışıyorlar. Bu gibi seçimler bedeninize bir haftanın sonunda zarar vermeye başlayacaktır. Önerilen iftar ile sahur arasında 2 ara öğün yapabilmektir.

Ara öğünlerinizden birinde tatlı ihtiyacınızı bastırmak için kuru meyve ve kuruyemiş tercihi veya; dondurma tercihi yapmanız en masun tatlı krizi önleyicilerinden olacaktır.

Uzun açlığın sonunda vücudunuza bir anda yüklenmemeniz için iftar öğünündeki sakinliğiniz ve seçimlerinize dikkat etmeniz çok önemli. Örneğin yapılacak bol yağlı sağlıksız bir seçim midenizde rahatsızlığa sebep verir ve daha kötüsü yapmanız gereken diğer öğünlerinizi etkiler.

Mümkünse iftar sonrası 1 saatlik yürüyüş / egzersiz yapılması yenilenin sindirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmanızın ye – otur, ye – hemen uyu olumsuzlukları yüzünden yavaşlamasına engel olur.

Sahur öğünü yine çok dikkat edilmesi gereken bir öğündür. Doğru seçimler ile tokluk sürenizi uzatmak sizin elinizde. Ağır yemeklerin yerine kahvaltı şeklinde sahur tercihi yapmanız daha iyi bir tercih olacaktır. En kaliteli protein kaynağı besin olan yumurta sahurda mutlaka yer almalı. Tat zevkinize göre 2 yumurta dahi yiyebilirsiniz. Burada önemli olan omlet / menemen gibi seçenekler yaptığınızda çok az yağ ile pişirmektir. İftarda nefis ve can çekmesi sebebiyle ekmek yerine porsiyon kontrolü yaparak pide tüketmeniz uygundur. Ancak sahurda sindirim süresinin uzunluğu sebebiyle esmer ekmek tüketmelisiniz.

Yatmadan önce içeceğiniz 1 bardak süt ise hem protein alımınızı destekler hem de tokluk sürenizi uzatır.

Herkese hayırlı, sağlıklı bir Ramazan dilerim

Yorum Yap

Yorumlar

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..