Sağlıklı Sahur Öğünü

Dyt. Deniz TIĞLI 2 yıl önce yazıldı 0 Yorum
Sağlıklı Sahur Öğünü

Yaklaşık 16-17 saatlik açlık yaşanan Ramazan ayında en önemli öğün sahur öğünüdür. Ertesi günü nasıl geçireceğinizi yapılan son öğün yani sahurun dengesi ve kalitesi belirler. Gelelim sağlıklı bir sahur nasıl olmalı;

Sahurda tok tutucu besinlere yer verilmelidir.

Yumurta

Anne sütünden sonraki en kaliteli protein olan yumurta sahurda kurtarıcı olacaktır. İster haşlanmış ister omlet isterseniz domatesli / sebzeli pişirerek sahur öğününüze hem çeşit katabilir hem de tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.

Süt / Yoğurt

Süt grubu günlük kalsiyum alımınıza destek olacağı gibi içerdiği hayvansal protein sayesinde tok tutucu özellik sağlayacaktır. Aynı anda fazla geliyor diyorsanız sahur sonrası biraz dinlendikten sonra 1 bardak süt içebilirsiniz.

Yulaf

Yulaf çok iyi bir lif (posa) kaynağıdır. İçeriğindeki yüksek lif sayesinde hem mide hem de bağırsakta sindirimi uzundur ve uzun süre tokluk sağlar.

Yulafı süt ile pişirerek veya yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz. Diğer bir seçenek kahvaltı hazırladığınızda omletinizi yulaf kepeği ile pişirmek olabilir.

Ekmek

Beyaz ekmek / pide yerine sahurda mutlaka tam tahıllı ekmekleri tercih edin. Bu ekmek çeşitleri lif içeriği sayesinde hem vitamin mineral alımınıza destek olacak hem de tokluk sağlayacaktır.

Sağlıklı yağlar

Yağların midede sindirimi uzun sürdüğünden sahurda sağlıklı yağlara yer vermeniz tokluk sürenizin uzamasına yardımcı olacaktır. Bu yağlara zeytin; ceviz, fındık gibi kuruyemişler, keten tohumu, çörek otu gibi yağlı tohumları örnek verebiliriz.

Çay sizde ekstra tokluk hissi yaratıyorsa sahurda tercih etmeyin. Yerine süt tüketerek daha besleyici bir içecek tüketmiş olursunuz.

Sahur için en sağlıklı tercih yukarıdaki örneklerdeki gibi kahvaltı şeklinde yapılandır. Ağır yemeklerden sahurda uzak durmalısınız.

Tüm bunlara ek olarak dikkat edilmesi gereken en önemli konu SU tüketimidir. Vücudunuzun dinç kalması için sahura kadar içilen su miktarı çok önemlidir. Almanız gereken su miktarını uyanık olduğunuz süre boyunca almanız gerekir. Aksi takdirde erken saatlerde yorgunluk ve halsizlik sorunu ile karşılaşırsınız.

 

Midemde hiç yer olmuyor zor yiyorum diyenlere yeterli enerji ve besin ögesi alımınıza yardımcı olacak, görünümü küçük ama besleyiciliği yüksek omlet tarifi:

1 tk yağ

2 yumurta

1 dilim peynir

2 yk yulaf kepeği / ezmesi

1 tk keten tohumu (özellikle sindirim problemi yaşayanlar için)

İstenilen baharatlar

Tüm malzemeleri çırpın, 1 tk yağ ile kızdırılmış tavada omletinizi 2 dakikada pişirip afiyetle tüketin ????

Yorum Yap

Yorumlar

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..